| Juridisch
Hoe vermijd je successierechten bij een erfenis?
Wil je voorkomen dat je kinderen, familie of vrienden successierechten betalen na je overlijden? Dat kan. Via schenkingen van roerende goederen, van onroerend goed en van grond. |
Schenking van roerende goederen
• Voor roerende goederen (geld, schilderijen ...) lijkt dat een eenvoudige zaak. Het volstaat dat de schenker de begunstigde een handgift doet. Die manier van handelen biedt een enorm voordeel: er wordt geen enkele belasting op geheven.
Wanneer de schenking bovendien ten minste 3 jaar voor het overlijden van de schenker gebeurt, hoeven er ook geen erfenisrechten op betaald te worden. Overlijdt de schenker echter minder dan 3 jaar na de schenking, zal de begunstigde wel successierechten moeten betalen. Die regeling werd getroffen om een zieke, die voelt dat zijn dagen geteld zijn, te beletten dat hij al zijn roerende eigendommen wegschenkt en zo zijn erfgenamen in staat stelt belastingen te ontwijken.
• Een andere oplossing bestaat erin een gift te doen en hem te laten registreren. Stel: Piet wil een grote gift doen aan Pol, zijn buurman. Als Piet binnen de 3 jaar sterft, zou Pol 80% successierechten moeten betalen. Maar als de schenking geregistreerd is, zal die heffing minder zijn. In functie van de graad van bloedverwantschap zal ze schommelen tussen de 3 à 7%, en dat in alle Gewesten. In ons voorbeeld zal Pol dus slechts 7% betalen, ook indien Piet binnen de 3 jaar overlijdt. Deze bevrijdende heffing geldt wel enkel voor roerende goederen en dan nog niet alle. Sommige waardepapieren bijvoorbeeld, vallen hier niet onder.
Schenking van onroerend goed
Vlaanderen
In het Vlaams Gewest schommelen de tarieven bij vastgoedschenkingen van 3 tot 30%, voor schenkingen in rechte lijn en onder echtgenoten. Alles hangt af van de waarde van het goed. Zo zal het tarief 5% bedragen voor een schenking met een waarde tussen 25.000 en 50.000 euro en 18% voor een schenking tussen 200.000 en 250.000 euro. Het tarief tussen ooms en tantes en neven en nichten schommelt tussen 25% en 70% naargelang de waarde van de goederen. Voor andere personen ligt het tussen 30% en 80%.
Wallonië en Brussel
In Wallonië en Brussel werd het tarief van de registratierechten van schenkingen afgestemd op dat van de successierechten.
Eveneens drie jaar
Opgelet. Wanneer een vastgoed minder dan 3 jaar voor het overlijden werd geschonken, zal zijn waarde, net zoals bij het roerend goed, opgenomen worden in de berekening van de successierechten. Ten slotte kan de schenking gebeuren onder voorbehoud van vruchtgebruik. Dat wil zeggen dat de schenker dat voor zichzelf behoudt.
Grond
De schenking van bouwgrond aan je kinderen kan in Vlaanderen tot 2011 tegen een bijzonder voordelig tarief (bijvoorbeeld 5% voor een bouwgrond tussen 50.000 en 100.000 euro). De bedoeling hiervan is de schenking van bouwpercelen aan komende generaties aan te moedigen.
Alle details over schenkingen kan je terugvinden in deze brochure van de FOD Financiën.
Bron: redactie beter bouwen & verbouwen
|